Jak vyzrát na pásmovou nemoc?

Jak vyzrát na pásmovou nemoc?

Pásmová nemoc (anglicky jet lag, doslova „tryskáčové zpoždění“) již potrápila asi každého z nás. Všichni tak víme, že může proměnit sebelepší let v peklo. Nespavost, nevolnost, bolest hlavy, nechutenství, duševní podrážděnost jsou příznaky, které nám hrozí při překročení několika časových pásem (2-5) letadlem.


Příznaky bývají obvykle horší při cestování směrem na východ, v opačném směru bývá adaptace rychlejší. 


Jak vlastně pásmová nemoc vzniká?
Příčina spočívá v narušení tělesného biorytmu. S úbytkem denního světla se začnou vylučovat hormony, které nám pomáhají usnout, naopak ve dne zůstat v čilém stavu. Při cestováním letadlem překonáme poměrně za krátkou dobu více časových pásem a tím dochází k narušení našich biorytmů.
.

Jak se připravit aneb co dělat než se vydáte na cestu

..
Změna spánkových návyků
Běžte spát o hodinu dříve nebo později (podle toho do jaké destinace letíte) než jste zvyklí.

Lehká strava a abstinence
Před letem byste si měli dát lehčí stravu. Dejte přednost několika menším porcím během dne. Také byste neměli pít alkohol. Vyvarujte se i kávě, kole a syceným nápojům. Alkohol a kofein způsobují dehydrataci a tak po jejich požití je pro mozek mnohem obtížnější přizpůsobit svoji činnost jiným časovým podmínkám.

Na palubě letadla
Snažte se po boardingu co nejdříve usnout, vezměte si s sebou na palubu klapky na oči a špunty do uší, aby vás nic nerušilo.


Pokud letíme třeba někam přes Rusko, které má samo o sobě několik pásem, následky zmatení těla jsou značné.

Melatonin
Pokud vás čeká dlouhý let, zkuste dva až tři dny před odletem užívat melatonin (hormon, který se nachází v mozku a navozuje spánek. Pomáhá upravovat přirozené biorytmy organismu). Melatonin je k dostání např. na Slovensku.

Zázvorový čaj
Dobrým receptem na jet lag je také zázvorový čaj, který byste měli vypít nejlépe těsně před odletem.

Nezavírat se v hotelu
Po příletu buďte raději venku než zavřeni na hotelovém pokoji, kde je umělé světlo. Také nezatahujte po první dny závěsy na pokoji.

A jak s pásmovou nemocí bojujete vy?